Hazajáró - egy műsor túráról, hazaszeretetről

Megjelent: 2015. november 04. szerda Írta: Bense Zoltán

A Duna Tv Magyar Örökség-díjas HAZAJÁRÓ honismereti magazinműsorának alkotóival, Kenyeres Oszkárral és Jakab Sándorral találkozhatott a félegyházi közönség, a Földrajzi Szabadegyetem sorozat keretében a városi könyvtárban november 3-án. A nagy érdeklődésre való tekintettel ez alkalommal a művelődési központ díszterme adott helyet a programnak. A terem zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel.

 

 

 

 

 

 

A vendégeket és a közönséget Kállainé Vereb Mária, a Petőfi Sándor Városi Könyvtár igazgatója köszöntötte, majd Bense Zoltán, a sorozat házigazdája mutatta be a közismert televíziós műsort és az alkotókat.

Kenyeres Oszkár, aki egyben a magazin szerkesztője is Vácról származik, a műsor előtt földrajztanár volt. Túratársa, Jakab Sándor Felvidék szülötte. Ha úgy tetszik, ők a Hazajárók arcai. Előadásukban elmondták hogyan készül, és milyen veszélyeket tartogat egy ilyen műsor elkészítése. Hisz aki túrázni indul, nagy fába vágja a fejszéjét. Mégis, a hazaszeretet útra indítja őket, és mint mondják, Magyarország és az elszakított területek talán minden szegletére eljutottak már.

– Elsőként az volt az álmunk, hogy végigjárjuk a Kárpátok fő gerincét, vagyis megismerjük egykori hazánk határait – mesélte Kenyeres Oszkár, majd hozzátette: ennél az ötletnél maradva nem tudták volna bemutatni a Kárpátokban rejlő turisztikai lehetőségeket, a kultúrát, a magyar kincseket és a hegyek lábánál élő magyarság életét. Márpedig a Kárpátokban rengeteg meglepetés várja az utazót. Ezekből egy kivetítő segítségével az előadás keretében mutattak is néhányat.

A közönségtalálkozón a két alkotó képekben bemutatta a 6 fős stábot, beszéltek arról, hogy ki miben segíti a műsor elkészítésének folyamát. Elmondásuk szerint voltak igazán veszélyes helyzetek is a forgatások alatt. A műsorkészítés során általában gyalog közlekednek, de többször utaztak már kerékpáron, tutajon, kutyaszánon, kisvonaton, felvonón, siklóernyőn, motoros szánon, szénát szállító szekéren és még sok-sok más járművön. Rengeteg közönségtalálkozón vannak már túl, meglepő módon az első ilyen alkalom Moszkvában volt. Ott is vannak magyar emlékek - mesélte a Hazajáró magazin szerkesztője.

Idén, nyáron megalapították a Hazajáró Honismereti és Turista Egyletet. Az egyesület kezdeményezői a Duna TV „Hazajáró” című honismereti és turisztikai műsorának rajongói voltak, akik úgy érezték, hogy a műsor körül kialakult „baráti kör” az évek során mozgalommá nőtte ki magát, amelyet szervezett formába öntve kívánnak tovább működtetni. A civil szervezet tagságát a nézők mellett a műsor készítői, külhoni szereplői, honismereti vezetői, szállásadói és az elszakított területeken élő helyi magyar közösségek lelki, szellemi vezetői alkotják. Ehhez az egyesülethez Kiskunfélegyházán is csatlakozhattak a közönségtalálkozó után a résztvevők.

A sok érdekes történet után a Hazajáró magazinműsor egyik részét nézhette meg a nagyérdemű. A megható perceket követően vastaps tört ki. Sajó Sándor szavaival élve elmondhatjuk, hogy a teremben mindenki érezte: „Magyarnak lenni: büszke gyönyörűség! Magyarnak lenni nagy szent akarat, Mely itt reszket a Kárpátok alatt: Ha küszködőn, ha szenvedőn, ha sírva: Viselni sorsunk, ahogy meg van írva: Lelkünkbe szíva magyar földünk lelkét, Vérünkbe oltva örök honszerelmét, Féltőn borulni minden magyar rögre, S hozzátapadni örökkön - örökre!...”

Az előadás végén a székelyföldi születésű Dr. Ónodi Izabella az alábbi mondatokkal köszöntötte az előadókat: "A  Hazajáró- című műsor számomra útmutató és menedék egyaránt. Útmutató, hogyan kell megélni egy tájat , annak minden apró részletével. Menedék pedig a klisékkel teli divatos turisztikai termékek tengerében, elcsendesedve, igaz emberek felé fordulva igaz történetekkel. Talán ez a különbség egy átutazó és egy utazó között. Határon túli magyarként örömmel tölt el, hogy új Városomban, Kiskunfélegyházán köszönthetem azokat az embereket, akik hitelesen tudják visszaadni többek közt az általunk, székelyek által ismert, természetesnek tartott kincseinket."

A nagy múltra visszatekintő Földrajzi Szabadegyetem programja a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.


Forrás:felegyhazikozlony.eu

 

 

 



 

Share
comments
Találatok: 2326

Kiskunfélegyháza 2. számú választókerület