Gruber László: Japán

Megjelent: 2015. szeptember 11. péntek Írta: Bense Zoltán

Gruber László a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium földrajz–történelem szakos tanára, a Szegedi Tudományegyetem TTIK Természetföldrajzi Tanszékének oktatója.

Egy évtizede a Magyar Tudományos Akadémia Pedagógus Kutatói Pályadíjban részesítette Gruber Lászlót, aki a tanítás mellett végzett kutatómunkájában elért tudományos eredményével érdemelte ki a jutalmat. Több tankönyv írója, pályamunkájának az Ausztrália, Óceánia és az Antarktisz természeti földrajza címmel kiadott könyve adta az alapját. Gruber László az elmúlt években számtalan publikációt is jelentetett meg különböző szaklapokban.

 

Van, amikor az Aidából énekel az Etnán, a teremtésmítoszt tanítja az izlandi gejzírek mellett, s a Nílusnál ad történelemfeladatot a piramisokról. Versenyeket szervez a természet csodáinak népszerűsítésére, maga is nagy kvízjátékos, de mindene a földrajz és a gyerekek

 

–        Nem tartom magam szakbarbárnak, jobban szeretem az általános műveltségi megmérettetéseket – vallja Gruber László. – A középiskola az utolsó olyan állomás egy ember életében, ahol az általános műveltségi alapokat megkaphatja.

 

–        Gruber László komplex témákban versenyezteti diákjait, például az Utazzunk együtt! című országos középiskolai tanulmányi versenysorozaton.

A gimnáziumban létre hozott egy „Kvízklubot”, melynek tagjai kéthetente jönnek össze. Tanítványai eredményesen vesznek részt a Teleki Pál országos földrajz-földtan emlékversenyen, és a  Less Nándor országos földrajzversenyen. A földrajz népszerűsítése érdekében létre hozta a Világutazó Klubot, melynek vendégei közt megfordultak már az Antarktiszt, illetve a Himaláját megjártak is. Megalakította az „Utazóiskolát”, melynek keretében sok távoli, egzotikus országba juthattak el a diákok.

A diákok ismereteinek bővítése mellett szereti a saját tudását is próbára tenni: többször is láthattuk televíziós vetélkedőkben.

A Japán Alapítvány nemzetközi pályázatán kéthetes tanulmányutat nyert. Összesen tizenhét országból hatvanhatan mehettek Japánba. Megismerkedtek több város nevezetességeivel és a japán hagyományokkal, előadásokat hallgattak a japán oktatásról, iskolákat is meglátogattak. Egyik legnagyobb élménye az volt, hogy a japánok igen fontosnak tartják a gyerekek zenei képzését, minden iskolás játszik valamilyen hangszeren. A legnagyobb élménye viszont az volt, hogy átélhetett egy enyhébb földrengést, és hogy láthatta a Fudzsit.

Gruber László mindig kihangsúlyozza, hogy feleségének és gyermekeinek a támogatása elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy minden feladatkörében helyt tudjon állni.

 

 

www.evelet.hu

 

A Petőfi Sándor Városi Könyvtár szeretettel hívja az érdeklődőket a Földrajzi Szabadegyetem című sorozatának újabb előadására a Hattyúházba szeptember 17-én, csütörtökön 18 órára.

Ezúttal Gruber László középiskolai tanár, a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium és az SZTE TTIK Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék vendégoktatójának előadása hangzik el Japánról. Bevezetőt mond Bense Zoltán földrajztanár, hegymászó.

 

 

 

 

 

 

Share
comments
Találatok: 3256

Kiskunfélegyháza 2. számú választókerület