EVEREST ’96

Megjelent: 2015. szeptember 28. hétfő Írta: Bense Zoltán

 

 

Anatolij Bukrejev

Orosz nemzetiségű kazah hegymászó, aki tizennyolc sikeres csúcsmászást hajtott végre 8000 méter feletti csúcsokra 1989 és 1997 között. Sikeres, szakmai körökben elismert hegymászó volt, ismertté mégis attól vált, amit az 1996-os halálos Mount Everest-expedíció tagjainak megmentéséért tett. Jon Krakauer amerikai újságíró- hegymászó mégis támadta Bukrejevet könyvében, az Ég és Jégben. Krakauer nyíltan kritizálta Bukrejevet azért, mert szerinte a kazah otthagyta az ügyfeleket a hegyen, talán ezzel okozva halálukat. Az expedíció egyike volt azoknak, melynek tagjai május 10-én próbáltak feljutni a Mount Everest csúcsára. Ezen a napon, nem sokkal a csúcs elérését követően szörnyű hóvihar csapott le a térségre, mely számos mászót arra kényszerített, hogy a csúcs közelében éjszakázzon. Bukrejev három, 8000 méter felett csapdába esett hegymászót mentett meg az éjszaka folyamán. A Mountain Madness-expedíció társvezetője, Scott Fischer meghalt, viszont Fischer és Bukrejev valamennyi ügyfele túlélte a megpróbáltatásokat. Az elhunyt hegymászók az Adventure Consultants-expedíció ügyfelei voltak, melynek vezetője Rob Hall maga is meghalt. Bukrejev megírta saját Everest történetét a Hegyi őrület című könyvben.

Bukrejev még a  K2 mászása után ezt írta:

"A sífutóedzéseim során, majd később hegymászóként megtanultam, hogyan érhetem el a képességeim határát a célvonal előtt. Ám hegymászás közben ez veszélyes lehet, mert a csúcs nem a heggyel folytatott harc végét jelenti. A túlélés érdekében le is kell jutni a halálzónából."

Simone Moro olasz alpinista az alábbiakat mondta Jon Krakauernek: „Ön nem érti, hogy Anatolij milyen ember volt valójában. Ön amerikai, ő orosz volt. Ön új a nyolcezresek világában, ő a maga korának legjobbja volt. Ön egy átlagos hegymászó, ő nagyszerű sportoló volt és egy született túlélő. Ön anyagi biztonságban él, ő éhezett… Azt hiszem, Ön olyan ember, aki egy orvosi könyv elolvasása után a világ legjobb sebészeit is kitanítja az orvoslás csínjáról-bínjáról… ha valóban véleményt akar mondani Anatolij 1996-os döntéséről, emlékezzen erre: EGYETLEN ügyfele SEM halt meg.

Kilenc hónappal halála előtt Bukrejev részletesen megálmodta az életét kioltó lavinát. Csupán a hegy neve hiányzott. Amikor barátnője megpróbálta meggyőzni Anatolijt, hogy válasszon másik életcélt azért, hogy a végzetét, amiben Bukrejev meggyőződéssel hitt, elkerülje, Anatolij ezt válaszolta: “A hegyek az életem … a munkám. Túl késő van ahhoz, hogy bármi másba kezdjek.”

1997 karácsonyán Anatolij Bukrejev lavinaomlás következtében halálos balesetet szenvedett az Annapurnán.

Az alaptáborban van emlékhelye, melyen az alábbi idézet olvasható:

"A hegyek nem stadionok, melyeken teljesítményt mutatok be, a hegyek katedrálisok, melyeken a vallásom gyakorlom… Úgy megyek oda, mint ahogy az emberek imádkozni mennek. Büszke csúcsaikról visszatekintek a múltba, álmodom a jövőről és szokatlan intenzitással megélem a jelen pillanatot is… látásom kitisztul, visszanyerem erőmet. A hegyek között a létezést ünneplem. Minden úton újjászületek."

 

 

 

Megjegyzés:Az 1996-os tragédia idején, az Everest tibeti oldalán magyar expedíció próbált feljutni a csúcsra. A legmagasabbra Erőss Zsolt és osztrák társa, Reinhard Wlasich jutott. Túl sokat tartózkodtak a hármas táborban. Május 23-án Wlasich 8300 méteren agyödémában életét vesztette

                                                                                                     Bense Zoltán

 

 

Forrás: Krakauer :Ég és Jég, Bukrejev: Hegyi őrület, wikipédia.org, http://www.sparexpedicio.hu

Share
comments
Találatok: 7465

Kiskunfélegyháza 2. számú választókerület