Erőss Zsolt a világ 10. legmagasabb hegyére indul, az Annapurnára

Megjelent: 2012. március 28. szerda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Szerdán indul újabb himalájai expedíciójára Erőss Zsolt, a legeredményesebb magyar hegymászó. Ha megmássza a Nepálban található Annapurna 8091 méter magas csúcsát, akkor Erőss már tíz 8000 méter feletti hegyet hódított meg a tizennégyből.

Erőss volt az első magyar, aki megmászta a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet. Két éve balesetével került a figyelem középpontjába. Az alpinistát 2010 elején lavina vitte el társaival együtt a Tátrában. A baleset következtében komoly sérüléseket szerzett, és egyik lábát amputálni kellett. Művégtagja segítségével azonban talpra állt, és még abban az évben részt vett egy himalájai expedíción. Egy évvel később pedig újabb nyolcezres csúcsot hódított meg.

A szerdán induló expedíciónak tagja még Mécs László, aki négy nyolcezres hegyen járt eddig, továbbá Horváth Tibor, és a Magyarok a világ nyolcezresein expedíciósorozat szervezője, Kollár Lajos. A csapathoz csatlakozott az Index tudósítója, Földes András, így olvasóink néhány héten belül helyszíni beszámolóinkból követhetik a csúcs meghódítását.

A közvetítés izgalmas lesz, hiszen az Annapurna a világ egyik legveszélyesebb hegye. A magyar mászók április közepén érkeznek meg az alaptáborba, és a tervek szerint május közepén érik el a csúcsot.

Az Annapurna fontos helyet foglal el a hegymászás történetében, mert ez volt az első megmászott 8000 méter feletti csúcs. 1950-ben egy francia expedíció két tagja, Maurice Herzog és Louis Lachenal bizonyította be, hogy fiziológiailag és technikailag is lehetséges 8000 méter fölé mászni. Teljesítményük jelentőségét növeli, hogy palackozott oxigén használata nélkül másztak, jóval megelőzve korukat. Az Annapurna második megmászására húsz évet kellett várni: 1970-ben egy brit expedíció jutott fel a csúcsra, mégpedig a hatalmas kihívást jelentő déli oldalon.

A 2012-es magyar expedíció az Annapurna északi oldalán mászik, ahonnan az első mászók is sikert értek el.

Annapurna statisztika
Az "Aratás Istennője" volt az elsőként megmászott nyolcezres csúcs. 1950. június 3-án a francia Maurice Herzog és Louis Lachenal álltak először a legmagasabb pontján (oxigén nélkül). A magassági sorrendben a tízedik 8000-es főcsúcs nem rendelkezik jó statisztikával.
A még pontosítás alatt lévő adatok szerint 2011 végéig 30 ország 183 mászója 190 alkalommal (5-en kétszer, egy háromszor) érte el a főcsúcsot, közülük 9 nő volt sikeres. 11-en oxigénnel érték el (köztük 2 nő). A legveszélyesebbnek tartott 8000-es különböző útjain eddig már 61 ember vesztette életét a főcsúcs mászása közben (köztük 3 nő) - 9-en a csúcs elérése után a lejövetelkor, 47-en az északi oldalon haltak meg. A halálos balesetek fő okai a lavina (38) és a lezuhanás (13).
Talán nem véletlen, hogy a minden nyolcezrest megmászók közül sokan ezt a csúcsot a végére hagyták. Volt, akinek ez lett volna az utolsó, de már nem próbálhatja meg ismét.

 

(forrás:komarnicki.hu)

 

 

 

Share
comments
Találatok: 2420

Kiskunfélegyháza 2. számú választókerület