Schareck: ahol egy igaz szív végleg békére lelt
November 14-én a Földrajzi szabadegyetem soron következő előadásán rendhagyó módon nem egy vidám élményekkel tele, színes beszámolót hallhatott a közönség.
Bense Zoltán, a Batthyány Lajos Általános Iskola igazgatója, földrajztanár és önkormányzati képviselő - aki egyben a Földrajzi szabadegyetem házigazdája is minden alkalommal - most felesége, Benséné Szabó Ágota emléke előtt tisztelgett, aki a város elismert földrajztanára volt, ám tragikus körülmények között a Schareck csúcsáról visszavezető úton életét vesztette idén nyáron.
Sokunkban felvetődött a kérdés: miért vállalta Zoltán azt, hogy előadást tartson, hiszen mindannyian tudjuk milyen az, amikor fájdalmas emlékeket kell felidéznie az embernek egy tragédiáról beszélve és a vászonra kivetített képsorokat végiglapozva.
Zoltán megadta a legkézenfekvőbb választ erre: „Ági emléke miatt…” Talán kevesen tudják, de Ági a Földrajzi szabadegyetem egyik alkotója és aktív részese volt. Sokszor adott tanácsot férjének az előadók tekintetében.
- Úgy érzem, tartozom Neki ennyivel. Beszélnünk kell Róla, hiszen nagyon sokan ismerték és szerették Őt – mondta Zoltán és hozzátette, véleménye szerint a leghitelesebb olyan ember szájából hallani az eseményeket, aki ott volt.
Az előadás, melyet Zoltán a színültig megtelt teremben tartott több szempontból is rendhagyó volt, nemcsak a témáját illetően. A vetítővászon előtt egy kis asztalkán elhelyezett mécses és fehér rózsák mellett ott volt Ági hátizsákja, a még mindig működő telefonja, az iratai, a pénztárcája és a kulacs is, melyből az a néhány korty hiányzott, amit még a tragédia bekövetkezése előtt fogyasztott el belőle. A beszámoló, amit hallhattunk az pedig nem csak egy előadás volt, hanem olyan, mint amikor egy közeli barátodnak elmeséled a történteket… Minden részletre kiterjedő, bensőséges, őszinte, ám döbbenetes.
Zoltán egészen attól a pillanattól kezdte a szívszorító történetet, amikor a Mórás Bálon először vetődött fel bennük a gondolat, hogy ellátogassanak Ausztriába, végigjárni a látványos geológiai tanösvényt az Alpok főgerincén. Noha a tombolasorsoláson nem nyerték meg az utat, ám később mégis lehetőségük nyílt arra, hogy valóra váltsák álmaikat. Ági óriási lelkesedéssel készült a kirándulásra, mellyel egyúttal a 28. házassági évfordulójukat is szerették volna megünnepelni. Ám a jeles napot már nem élhette meg, mert július 30-án – kiutazásuk második napján – életét vesztette a Schareck csúcsáról visszavezető úton.
Zoltán máig sem kapott magyarázatot a történtekre. Ági gyakorlott túrázó-hegymászó volt, az idő ideális volt, az útvonal pedig egy nem túl nehéz turistaút volt, melyet többen edzőcipőben teljesítettek, de volt olyan is, aki utcai cipőben és szoknyában gyalogolta végig, hiszen a gerinc végig hó-és jégmentes volt.
Annál is inkább nincs válasz a történtekre, mert az osztrák hatóság nem kért boncolást, mondván szerencsétlen baleset volt. Zoltán azonban világosan emlékszik a történtekre. Négyen gyalogoltak egymástól nem messze, kb. 2-3 m-re, mert közvetlen mögöttük egy fiatal pár is a csúcsról már visszafelé tartott. Ők többet tudtak volna mondani szemtanúként, hiszen Ági mögött gyalogoltak végig, ám a tragédia után nyomuk veszett, nem voltak hajlandóak tanúskodni, sőt még a jegyzőkönyvbe sem vették fel a jelenlétüket.
Zoltán gyalogolt elöl, majd egy megtorpanás hangját hallotta és abban a pillanatban megfordult. A képek szinte beleégtek retinájába. Amikor hátranézett három embert látott, melyből az egyik az ő felesége, Ági volt, aki dőlt oldalra a szakadék irányába, egyetlen sikoly nélkül. Zoltán még most sem tudja, hogyan vett erőt magán, de készített egy fotót a helyszínről arra az esetre, ha a hegyi mentőknek el kellene magyarázni hol történt a tragédia, majd elkezdett rohanni le a felvonóhoz segítséget kérni. A háznál egy férfinak elhadarta a történteket, majd rohant tovább, hogy megkeresse Ágit, aki mintegy 15 emeletnyit zuhant a szakadékba. Zoltán ért oda először a feleségéhez, majd kb. 20 perc után a mentősök, akik megállapították a halál beálltát.
Zoltán szomorúan mesélte, hogy el sem olvashatta a jegyzőkönyvet. Egy hónap múlva bocsátották rendelkezésére azt, és ráadásul nem is valós adatok szerepelnek benne. Ő 2-3 m-re volt Ágitól a tragédia bekövetkezésekor, a jegyzőkönyvben 20-30 m szerepel. A kiérkező mentősök „állítólag” őt is megvizsgálták és a lejegyzett adatok alapján 70-es pulzust mértek nála, valamint enyhe stresszes állapotban volt. A fiatal turisták pedig, akik mindent láttak, nem is szerepeltek a jelentésben. Mindennek csak egy oka lehet: az osztrák rendőrség nem akart nyomozni, így volt a legegyszerűbb lezárni az ügyet.
Arra a kérdésre tehát, hogy mi történt Ágival, nincs válasz. Csak a csend maradt utána és az emlékek…
Zoltán előadásának végén olyan képeket vetített, melyeken a mindig mosolygós Ágit láthattuk attól a perctől kezdve, amikor megismerkedtek férjével Kemencén. Kemence mindig is a legkedvesebb helyük volt. Bár jártak sokfelé a nagyvilágban, ide mégis mindig "hazatértek". Itt kötöttek házasságot és Ági hamvainak egy része is ezen a helyen pihen már, ahol egy emlékkeresztet is állított barátaival Zoltán.
Azóta már többen elzarándokoltak a börzsönyi kereszthez és a Schareck csúcsára is hogy megemlékezzenek barátjukról, tanárukról, kollégájukról, kedves ismerősükről, ám az igazi emléket Ágiról a szívünk mélyén őrizzük mindannyian, akik szerettük és tiszteltük Őt.
Forrás: Cs.Adrienn
https://www.infokiskunfelegyhaza.hu/
Megható emlékest a Földrajzi szabadegyetemen: Ágota emléke tovább él
Ágota, aki maga is földrajztanár volt, életének minden pillanatában lelkesedéssel fordult a természet szépségei felé. Házassági évfordulójuk alkalmából egy különleges osztrák túrát terveztek, azonban a Schareck csúcsáról való visszaút tragikus véget ért. Az előadás nemcsak a földrajzi érdekességeket mutatta be, hanem Zoltán fájdalmát és az emlékek súlyát osztotta meg az egybegyűltekkel.
Az est bensőséges hangulatát Ágota személyes tárgyai tették még megrendítőbbé. Ott volt a hátizsákja, amelyet utolsó útjára magával vitt, valamint iratai, kulacsa – mindaz, ami őt idézte vissza. Zoltán megrendítő őszinteséggel mesélt a balesetről és az azt követő fájdalmas időszakról. Szavai túlmutattak a veszteségen: az élet törékenységére és a közös pillanatok értékére hívták fel a figyelmet.
Az előadás végén egy megható diavetítéssel zárult az este: boldog, nevetéssel teli képek elevenítették fel Ágota és Zoltán közös életét, utazásaikat, felfedezéseiket. A képek között ott volt az utolsó közös túra néhány pillanata is – emlékeztetve a vendégeket, hogy a szeretet és a közös emlékek soha nem múlnak el.
A közönség könnyes szemmel búcsúzott az előadástól, és talán mindannyian magukkal vitték Zoltán üzenetét: – Az emlékeink és a szeretet, amit megosztunk, örökké továbbélnek azok szívében, akik igazán fontosak számunkra.
Ez az este nem egyszerűen a Földrajzi Szabadegyetem következő állomása, sokkal inkább egy szeretett ember földi életének méltó ünnepe volt.
V. B.
Forrás: felegyhazikozlony.hu
A „Hazajáró” televíziós alkotói voltak Félegyháza vendégei
Március 30-án alig fértek be az érdeklődők a művelődési központ színháztermébe, ahol Jakab Sándor és Kenyeres Oszkár, a Duna TV Magyar Örökség-díjas Hazajáró honismereti magazinműsorának alkotói tartottak élménybeszámolót. Előadásuk során beavatták a közönséget a műsorfolyam előkészítésének folyamatába. Elmondták milyen technikai felszereléssel indulnak útnak a szerkesztők és operatőrök egy-egy forgatásra, hogy miként fogadják őket, és időnként milyen akadályokat kell leküzdeniük.
A bemutatkozó előadás előtt Csányi József polgármester is köszöntötte az előadókat: – A „Hazajáró” hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és Belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval haladnak vándorútjukon.
Tiszteletre és elismerésre méltó, hogy a „Hazajáró” feladatául tűzte ki a Kárpát-medencei magyarság kulturális örökségének átadását, a magyar örökséghez tartozó tájegységek természeti, turisztikai, történelmi, kulturális, vallási és szellemi erejének számbavételét, megóvását, megismertetését – tette hozzá a polgármester.
A vendégeket, Kenyeres Oszkárt, a magazinműsor főszerkesztőjét és túratársát, Jakab Sándort, Bense Zoltán hegymászó, földrajztanár mutatta be a közönségtalálkozón. Ismertetőjéből kiderült, hogy a Hazajáró megálmodóit hazaszeretetük indította útnak. Első álmuk az volt, hogy végigjárják a Kárpátok fő gerincét, vagyis megismerjék egykori hazánk határait. De ezek a tervek hamarosan kibővültek a Kárpátokban rejlő turisztikai lehetőségek, a hegyek lábánál élő magyarság életének, kultúrájának bemutatásával.
A vendégek szóltak a közönségnek arról, hogy – a műsorkészítés 6 esztendeje alatt – milyen nehézségekkel, veszélyhelyzetekkel találkoztak. De büszkeséggel számoltak be arról, hogy valamennyi egykori vármegyét végigjártak, és alig vannak fehér foltok a határon túli térképeiken. Bemutatták a forgatásokkor használt kép- és hangrögzítő eszközeiket, köztük az ütés- és vízálló akciókamerát, amelyet ha kell sisakra vagy kerékpárra is lehet rögzíteni. De elmondták, hogy van már drónjuk is, amely lehetőséget nyújt a tájegységek eddiginél is látványosabb, teljesebb bemutatására.
Kuriózumokkal is szolgáltak az előadók, ugyanis levetíttettek olyan tréfás helyzeteket, jeleneteket, amelyek a vetített adásokból kimaradtak.
s. r.
Forrás:felegyhazikozlony.eu
Kerékpáros nászút a Föld körül
A földrajzi szabadegyetemi előadássorozat keretében a Hattyúházban ezúttal egy házaspár osztotta meg Föld körüli utazásának élményét a kiskunfélegyházi közönséggel. Harkányi Árpád és Zárug Zita háta mögött 40 ezer kilométer van, 4 év alatt 46 országban jártak. Az itt tapasztalt érdekességeket és tanulságokat vidám hangulatban mesélték el a jelenlévőknek.
Kállainé Vereb Mária köszöntő szavait követően Bense Zoltán földrajztanár, hegymászó mutatta be az előadás vendégeit a népes számban megjelent érdekődöknek.
Egyszer volt, hol nem, volt egyszer egy farsangi buli. A lány hippinek öltözött, a srác “Tour de France”-nak. A srác fondorlatos módon megszerezte a hippilány e-mail címét, majd szinte azonnal randit kért tőle. A 4. találkozáskor már teát főztek a Hármashatár-hegy tetején, a hatodik alkalommal pedig a Vértest vették célba kerékpárral, több, mint 100 km-t kerekeztek együtt, majd a 13. randi már távoli országokon haladt át.
A leánykérés és az álom, az ötlet kibontakozása ugyanazon a nyáron történt, 2010-ben. Egymást felüllicitálva beszélgettek egy leendő nagy utazás állomásairól, majd jött az ötlet, hogy kerékpárral utazzanak. Igen ám, de esküvő előtt, vagy után induljanak? A kérdés után hamar jött a választ: az út lesz egyben a nászút is. Így találták ki a világ körüli kerékpáros nászút ötletét, az álomból pedig hamar tervezés lett. Egy héttel az esküvő után 2011. június 11-én indultak útra.
A fiatal pár esküvőjüket követően indult a hosszú nászútra kerékpárral. – Nagy öröm számunkra, ha elmesélhetjük utazásunkat, mert mindig újra éljük ezeket az élményeket – mondta Zárug Zita. A házaspár azt is elmesélte, hogy azért tűzték ki célul a 40 ezer kilométeres távot, mert ez majdnem megegyezik az egyenlítő hosszúságával.
1550 napig, több mint 4 évig tartott az útjuk. Többek között jártak Iránban, Pakisztánban, bebarangolták Indiát, Nepált és Bangladest, majd szinte egész délkelet-Ázsiát, aztán következett Ausztrália és Új-Zéland. Közben még dolgoztak is, a világ legdélebbi borvidékén, az új-zélandi Otagóban szedtek szőlőt.
De nemcsak bicikliztek. Gyalogoltak, vonatokkal és buszokkal túráztak, és repültek is. Azt is kiszámolták, hogy átlagosan naponta 3550 forintot költöttek.
– Nem csak országhatárokat, hanem saját határainkat is kereszteztük, hiszen azelőtt egyikünk sem járt Európán kívül, úgyhogy minden egyes új ország, egy személyes felfedezés volt számunkra – mesélte büszkén a világutazó házaspárpár.
A rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően valósult meg.
Forrás: www.felegyhazikozlony.eu, Bense Zoltán
„Az Isten itt állt a hátam mögött, s én megkerültem érte a világot”
Picit elhúzódott Zárug Zita és Harkányi Árpád nászútja: 4 év alatt 4 kontinens összesen 46 országában jártak. Főként bringával, 40 ezer kilométert tettek meg, nagyjából annyit, amennyi a Föld egyenlítői kerülete. Ezalatt mindössze 11 defektet kaptak, és naponta fejenként 3353 forintot, vagyis havonta egy minimálbért költöttek.
Már a megismerkedésük sem volt mindennapi: Európa különböző pontjain kerültek egyre közelebb egymáshoz, mikor a 8600 kilométeres 100 nap bringa nevű expedíció keretein belül tekertek a kontinens legészakibb pontjáig. A randik itthon is folytatódtak, majd a 184. után megtörtént a lánykérés, a 258. után pedig az esküvő is. Nyilván a nagy nap sem lehetett konvencionális: a „bringás” esküvőn, élen az ifjú párral, a násznép is kerékpárra pattant.
A vicces low budget jegyében a virágokat a menyasszonyi csokorhoz Zugló utcáin szedték össze, a fátyol egy régi függönyből lényegült át, a vőlegény kalapja otthon készült kartonpapírból, a ruhákat pedig turkálóból, illetve a barátoktól szerezték, majd a ceremóniák után egy hatalmas bulit csaptak a Margitszigeten.
Volt is mire spórolni: Zita és Árpi egybekelésük napján, 2011. június 4-én pontosan tudta, hogy egy hét múlva világkörüli nászútra indulnak. A nagyszabású terv megszületéséhez mindössze annyi kellett, hogy Zita egy szép napon álmodozva elejtse Árpinak: még gyermekeik születése előtt szívesen belevágna vele egy hosszabb túrába.
„Tudom, hogy ez pont úgy hangzik, mint a legközhelyesebb Facebook-bölcsességek egyike, de az álomból tényleg úgy lett valóság, hogy elhitettük magunkkal, ez lehetséges, ez nekünk is sikerülhet” – kezdi a mesét Árpi, aki a fekvőbiciklizés ötletét adta az álomprojekthez. Az utazást természetesen hónapokon át tartó komoly kutatómunka és precíz tervezés előzte meg, majd közben sem bízták magukat a véletlenre. Végül egy gigantikus Excel-tábla született az út közben vezetett precíz naplóból: például büdzsé fillérre leosztva, kilométerek napra kiszámolva.
Ám ne is szaladjunk előre ennyire, hiszen úgyis mindenki azt kérdezi egyből: világkörüli út, de „mibű?”
Pedagógusi bérből is spóroltak a világkörüli útra
Zita és Árpi főleg az elején kapta bőven a „szkeptikus” hozzászólásokat, amelyek szerint ők csak unatkozó újgazdagok, akik megtehetik, hogy ide-oda utazgatnak, nyaralgatnak, nyilván anyuci-apuci finanszírozza az egészet. Holott Zita szerint ez a 4 év nekik maga volt az élet: „ilyen sokáig így utazni külön létmódot jelent, ami a legmagasabb szabadságfok, a határtalan boldogság és az elképesztő élményanyag mellett rengeteg küzdelemmel, ha tetszik, szenvedéssel járt.”
"Szóval azon túl, hogy a mi nagy luxusunk nettó félreértés, abban sem vagyok biztos, hogy ez kizárólag a felső-középosztály bulija” – vélekedik Zita. Tény, hogy a fiatal pár egy nagyobb kezdőtőkével indult el, amit nem máshonnan, mint Árpi informatikusi és Zita tanári béréből spóroltak össze. Mint mondják, a képlet nem túl bonyolult: volt annyi megtakarított pénzük, hogy vegyenek egy autót, de nem vették meg.
„Az mondjuk sokat segített, hogy nem volt havi törlesztőrészletünk és olyan beteg, idős családtagunk sem, aki tartós ápolásra szorult volna. Egyébként, ha csak a rezsire gondolok, évekig úton lenni számunkra sokkal olcsóbb volt, mintha itthon éltünk volna.” Zita és Árpi szerint kivételezett helyzetükre jó ellenpélda a nepáli világutazó története is, aki egy dollárnak megfelelő összeggel indult el otthonról.
„A saját anyja sem hitt abban, hogy a fia egyáltalán a fővárosig eljut-e. Végül ez a mélyszegénységből jött fickó 11 év alatt a világ mintegy 200 országából 150-be eljutott, ráadásul egy rozoga régi Csepel-szerű bringán. Hazatérve visszaadta a kölcsön kapott pénzt az anyjának. Amikor megkérdeztük tőle, hogy ezt mégis hogy, azt válaszolta, hogy nagyon jó mosogatásban: ahol tudott, munkát vállalt.”
Egyébként Zita és Árpi tudomása szerint a világutazók közül azok a legkeményebbek, aki napi egy dollárból éltek: „ez a legextrémebb, amiről valaha hallottam. Mi ennyire azért nem voltunk puritánok” – magyarázza Árpi, aki abban is hisz, hogy ha egy minimálbérnél több pénzből utaztak volna, világjárásuk közel sem lett volna ilyen tanulságos és élményekben gazdag, például nem lettek volna ennyire a helyiekre utalva, kevésbé léptek volna velük kapcsolatba.
Miután a pár 2 év után kifutott az előre beosztott büdzséből, nepáli kollégájuk példáját követve ők is munkát vállaltak. Miközben Árpi több magyar lapnak is szállította az utazási cikkeket, kiadtak 4 fotónaptárat, és a világ legdélebbi szőlővidékén szüreteltek a nagyszerű új-zélandi minimálbérért. Az állást sem HR-irodán keresztül szerezték: betekertek a helyi szőlőbirtokokra, és megkérdezték, hogy van-e munka. Egy hónap keresgélés után végül az első helyről hívták őket vissza.
„Kukáztunk, de azért ezt ne csináljátok utánunk!”
Ahhoz persze, hogy 4 éven át kijöjjenek havi egy minimálbérből, az is kellett, hogy útközben megtanuljanak olcsón és okosan élni, enni, öltözködni, közlekedni és szállást találni. „Kezdetben még kevesebbet, az 1550 nap után átlagot vonva pedig napi 3353 forintot költöttünk fejenként, ebben minden étkezés, szállás de még az óceánok feletti repülőutak ára is benne van” – meséli Árpi.
A legtöbbet talán a szálláson spóroltak: a couchsurfing mellett, ahol tehették, sátraztak. Ezen túl rengeget aludtak különböző templomokban és kolostorokban, főként Indiában, Latin-Amerikában pedig kiderült: a helyi turistagettókon kívüli kisvárosok rendőrkapitányságai és tűzoltó állomásai ingyenmenedéket nyújtanak az utazóknak.
Zitát például megdöbbentette, hogy itthon mennyivel többet eszünk annál, mint amennyire valóban szükségünk van. „Latin-Amerikában végig egy maximum egy liter űrtartalmú joghurtos dobozt cipeltünk magunkkal: amit abba beletettünk, az elég volt kettőnknek egy étkezésre. Az ételt egyébként jellemzően helyi, családi kisvendéglőkből szereztük” – mondja Zita, aki nevetve vallja be, hogy nem egyszer kukáztak, majd gyorsan hozzáteszi, hogy ezt nem feltétlenül kell utánuk csinálni.
Főként Ausztráliában folyamodtak a dicstelen módszerhez, ahol rendszeresen kiteszik a szupermarketek mögé a megmaradt, lejárt szavatosságú termékeket. Elmondásuk szerint így iszonyú mennyiségű, teljesen ehető ételt találtak, tudásukat a Google és a „Hogyan kukabúvárkodjunk” keresőszó kombináció hatékonyan gyarapította. Az igazi profikkal viszont egy másik földrészen, Arizónában, egy vegán frígen közösségben találkoztak. De kik is azok a frígenek? Akik ugyan nem szegények, mégis a kukából esznek: alapvető céljuk kiszakadni a fogyasztói társadalomból, ezért kerülik a pénzt, és ha tehetik, barterben dolgoznak.
Mindezek után adja magát a kérdés: „4 év alatt nem lett semmi bajotok?” „Ó, dehogynem” – jön a válasz. A rüh egy jó darabig kínozta őket, a hasmenés fel sem tűnt egy idő után, és a napszúrás is párszor elkapta őket, mert ahogy mondják, a fekvőbringa bizonyos klímán lényegében egy lábbal hajtható nyugágy.”
„A 4 év során mindössze egyszer pánikoltunk be igazán” – kezd bele Árpi legendás veseköve történetébe. „Négykézláb, remegve hánytam, és egy pokoli, meghatározhatatlan eredetű fájdalmat éreztem a hátamban. Hiába vittünk magunkkal tizenhat aksit, laptopot, telefont és mobilnetet, de épp nem volt se áram, se térerő. Közben dörgött az ég a Himalája, az Annapurna felett, és azt hittem ott halok meg Nepálban, mert megmérgeztek. Végül Zita felcsapta az útikönyvet, és megnézte, hol van kórház a közelben. Hihetetlen volt, hogy a pokharai kórházba érve, egy magyar vesespecialista doktornő látott el.”
Zita és Árpi szerint ebből a történetből is látszik, hogy előbb-utóbb minden nehézségük megoldódott, szóval nyugodtan bízzuk magunkat a kegyelemre, ez a világ egy remek hely. „A hírek alapján valóban háborúkkal, borzalmakkal és konfliktusokkal teli világban élünk, de a nagykép, a 360°-os valóság egészen más. Mi azt tapasztaltuk az út során, hogy az emberek mindenhol barátságosak, muszlimok, maorik, törökök, bárki barátsággal köszöntött bennünket. Még a legszegényebb emberek is megosztották velünk az otthonukat és az ételüket.”
Ezt a tanulságot, akárcsak az út során szerzett összes praktikus ismeretet Árpi és Zita is szívesen megosztja a hazai közönséggel: amióta 2015. szeptember 6-án hazaértek, rengeteg telt házas, zömmel az Y-generáció által látogatott előadást tartottak országszerte, sőt, hamarosan könyvük jelenik meg.
A pár tagjai egy pillanatig sem állítják, hogy kövesse bárki a példájukat, nem igaz, hogy kevesebbet ér az, aki nem indul világkörüli útra. Annak viszont szívesen segítenek, akit mindez érdekel. Úgy vélik, nagy spirituális élmény lehet egy ilyen út, ám József Attila fájdalmasan gyönyörű soraival figyelmeztet Zita: „Az Isten itt állt a hátam mögött, s én megkerültem érte a világot.”
Lépjünk ki a komfortzónából, de ne essünk ebbe az életcsapdába!
Névjegyek |
Zárug Zita tősgyökeres zuglói: itt született 1985-ben, és itt is járt iskolába, majd a budapesti Sapientia Hittudományi Főiskola hallgatója volt hat és fél éven át: szerzett több diplomát is, többek között hittanár-nevelőit. Ezt követően rövid ideig dolgozott az egyik fővárosi kollégiumban. Hazaérkezésük után az első pár hónap leginkább arról szólt, hogy lelkileg is megérkezzenek Budapestre. Zita most, közel egy év után, úgy érzi megtalálta a helyét: épp mostanában ér egy life and business coaching képzés végére, de már egy ideje aktívan tevékenykedik a szakmában. |
Harkányi Árpád 1983-ben született Pestszentlőrincen egy tájfutó családban, 15 éves korától ő is versenyszerűen űzte a műfajt. Árpi már a középiskolában az informatikát tanult, majd a Budapesti Műszaki Főiskolán diplomázott. Még az egyik tájfutó barátja találta ki 2005-ben egy egyik vizsgaidőszak után, hogy tekerjenek el nagyszüleinek házáig: ez volt Árpi első 100 kilométeres túrája. Pár nappal később vett egy túrakerékpárt, és a következő évben már Rómába tekertek. Aztán jött Zita és a 100 nap bringa. |
Forrás: http://hvg.hu
Szerző: Hercsel Adél
Fotó: Mónus Márton
Világjáró nászút kerékpárral
A Földrajzi Szabadegyetem soron következő előadásán február 9-én olyan két kerékpáros világutazóval találkozhattak az érdeklődők, akik 4 éven át 46 országban jártak.
Harkányi Árpád és Zárug Zita kerékpárral tettek meg 40 ezer kilométert 4 év alatt, és a bejárt 46 ország érdekességeiből, az utazás tanulságaiból érdekfeszítő előadást tartottak a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
Kállainé Vereb Mária köszöntő szavait követően Bense Zoltán földrajztanár, hegymászó mutatta be az előadás vendégeit a népes számban megjelent érdekődöknek.
A világot kerékpárral felfedezni fantasztikus dolog, gyermekként és felnőttként egyaránt. Persze felnőtt korunkra ezt a legtöbben már elfelejtjük. A nagy rohanásban elfelejtjük élvezni a pillanatot, megélni a mát, őszintén és önfeledten örülni, nevetni. Ezt a kerékpározás tökéletesen megadja az embernek – néha verejték árán, de épp ezért is szép az egész – vallotta mindkét világot járt bringás.
A pénz csak egy eszköz volt az álmainkhoz, de ami a sok lemondásért, bátorságért és töretlen kíváncsiságért cserébe kaptunk, az már így nem mérhető. Jártunk vulkánok tetején, láttuk a tengerek színes világát a felszín alatt, kerékpároztunk a Pamír fagyos hágóiban tél kezdetekor, és a legnagyobb trópusi hőségben az Egyenlítő mentén. A természet csodáit és sokszínűségét jó volt minden nap megtapasztalni, de ami talán még ennél is jobb volt, hogy megélhettük, hogy az emberek nemzettől, kultúrától, anyagi helyzettől, etnikai és vallási hovatartozástól függetlenül mindenütt jók, és a világ egy barátságos hely, ami abszolút érdemes arra, hogy első kézből, a saját szemünkkel fedezzük fel. – Nyitott szívvel, gyermeki lelkesedéssel és kíváncsisággal, mert így érdemes igazán – mondták el felváltva Zita és Árpi.
Mint ahogyan azt az előadásból megtudtuk, az utazás megtanította őket olcsón és okosan élni, enni, öltözködni, közlekedni és szállást találni. Kezdetben még kevesebbet, az 1550 nap után átlagot vonva pedig napi 3.353 forintot költöttek fejenként és ebben minden étkezés, szállás, de még a óceánok feletti repülőutak ára is benne van. Mikor elindultak az utazási költségnek még a fele sem volt a zsebükben, de út közben dolgoztak is, úgy a szőlőben a világ legdélebbi szőlővidékén a nagyszerű új-zélandi minimálbérért, ahogy a saját projektjeiken is: kiadtak 4 fotónaptárat a legjobb fotóikon és utazási cikkeket publikáltak magyar újságoknak és magazinoknak.
Az érdekfeszítő előadáson Zita és Árpi megmutatták azt is, hogyan tudtak ételt melegíteni, illetve főzni maguknak, de arról is beszámoltak, hogy milyen különleges ételeket kóstoltak meg utazásuk során.
A két elszánt világutazó egymásnak adta át a szót és felváltva mesélték el élményeiket, amelyből nem tudtak eleget mondani az érdeklődőknek. Minden egyes kivetítővásznon megjelent fotónak története volt, melyet nevetve - és szinte újra átélve az élményeket - meséltek el a fiatalok. A közönség soraiban pedig ámulattal hallgatták minden szavukat korosztálytól függetlenül. Annyi bizonyos, hogy akit megfertőzött már a kerékpár és a kerékpártúrázás szeretete, az már az előadás előtt pontosan tudta, miért keltek útra a fiatalok. Aki pedig nem értette, miért nem mentek inkább repülővel, busszal vagy vonattal, annak minden bizonnyal világos lett, hogy kerékpározni jó, és talán ő maga is kedvet érez majd kipróbálni, és nekiindulni egy kisebb-nagyobb útnak, ha máshová nem, legalább autózás vagy tömegközlekedés helyett a boltba, munkába.
A rendezvény létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Forrás: http://www.infofelegyhaza.hu
Fotó és szerző: Fábián Adrienn